Kto sprawdzi Twoje CV? Coraz częściej robi to sztuczna inteligencja

utworzone przez | Gru 11, 2018

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana obecnie w wielu aspektach życia – boty i algorytmy kontrolują treści w mediach społecznościowych, a nawet kierują samochodami. Teraz wchodzą na szeroką skalę do działów HR. Aplikując do wielkiej firmy, można mieć niemal pewność, że zanim CV trafi na biurko rekrutera, to przejrzy je przedtem algorytm.

Sztuczna inteligencja oszczędzi czas i koszty

Dla większości rekruterów czy specjalistów od HR najtrudniejsze są początki procesu pozyskiwania pracowników. Trzeba przejrzeć nierzadko setki czy nawet tysiące aplikacji, a spośród nich wiele pochodzi od kandydatów, którzy absolutnie nie mają wymaganego doświadczenia czy kompetencji. Jednak cały ten proces może zostać zastąpiony przez roboty. Taki mechanizm może na przykład wyłowić kandydatów pod względem odpowiednich słów kluczowych. Jeśli firma zatem poszukuje programisty, to program może się skoncentrować jedynie na tych kandydatach, którzy mają w CV wymienione doświadczenie w języku Java. Bardziej zaawansowane mechanizmy mogą sklasyfikować lata doświadczenia kandydatów oraz wyselekcjonować tych, którzy mają za sobą pracę w najbardziej prestiżowych firmach. Jak bardzo skuteczna jest rekrutacja za pomocą robotów? Na przykład twórcy mechanizmu Helena, który został opracowany przez platformę Woo, chwalą się, że ponad połowa zaproponowanych przez tego bota kandydatów, zostaje zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną. W przypadku agencji rekrutacyjnych, ten odsetek wynosi zaledwie 20 procent.

Bot może też przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

Firmy tracą też sporo czasu na zadawanie kandydatom prostych pytań. Takich, jak chociażby „Czy możesz pracować popołudniami?”, „Czy odpowiadają ci zaproponowane warunki finansowe?” abo po prostu „Kiedy możesz zacząć?”. Czy na pewno potrzeba do tego wszystkiego profesjonalnych headhunterów? Założyciele firmy Mya Systems są zdania, że nie. Ich chatbot Mya pozwoli wybrać kandydatów, którzy odpowiadają takim podstawowym wymaganiom. Wszyscy, którzy je spełnią, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną – już z człowiekiem.

Czy roboty zastąpią w końcu HR-owców?

Coraz większy wpływ sztucznej inteligencji na rekrutację oczywiście budzi kontrowersje. W końcu robot nie sklasyfikuje odpowiednio miękkich kompetencji, nie sprawdzi też, jak kandydat zachowa się w stresujących sytuacjach. Nie jest też w stanie przewidzieć, czy dana osoba sprawdzi się w pracy zespołowej. A jednak profesjonalni HR-owcy potrafią to w pewien sposób przewidzieć. Pewnie więc do końca algorytmy nie będą odpowiedzialne za pozyskiwanie pracowników, jednak ich rola w rekrutacji zapewne będzie rosnąć. Warto więc dostosowywać aplikacje pod ogłoszenia. Jeśli pracodawca wymaga na przykład konkretnych umiejętności, to trzeba je podkreślić w ogłoszeniu. Słowa kluczowe będą bowiem rządziły w rekrutacjach, a kto nie będzie o nich pamiętał – może mieć problemy ze znalezieniem dobrego etatu.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!