Przechodzisz na freelance? Zobacz o co powinieneś zadbać!

utworzone przez | Lis 30, 2018

Zdecydowałeś się opuścić bezpieczne gniazdo w dotychczasowym miejscu pracy i przejść na swoje? To może być świetna decyzja, ale też na pewno będzie to wielkie wyzwanie. Abyś miał łatwiejszy start, zobacz o czym powinieneś na początku pamiętać!

Po pierwsze, zbuduj portfolio

Od teraz będziesz musiał sam szukać klientów oraz zleceń. Jak ich do siebie przekonać? Najlepiej tym, co już z sukcesem wykonałeś. Zatem zapytaj swoich pracodawców, czy możesz wykorzystać w portfolio rzeczy, które wykonałeś dla byłych firm. A obecne zlecenia najlepiej publikuj na swojej stronie – o ile oczywiście klienci się na to zgodzą. Możesz zamiast strony mieć własnego fanpage’a albo profesjonalnie wykonaną prezentację.

Po drugie, na początku pracuj więcej niż dotychczas

To, że teraz nie masz sztywnych godzin pracy, to nie znaczy, że możesz się więcej relaksować. Na początku freelancerskiej drogi mogą ci się nieco zmniejszyć zarobki, więc pewnie będziesz zmuszony pracować nieco dłużej. Ale przede wszystkim musisz zbudować profesjonalne portfolio, składające się ylko ze swoich zleceń. To kosztuje trochę wysiłku, ale bez obaw, jak ci się powiedzie, to uznasz, że to był doskonale zainwestowany czas.

Po trzecie, powiedz kolegom z pracy i znajomym, że idziesz na swoje

Najcenniejsze zlecenia dostaje się z polecenia. A je najłatwiej zdobyć przez znajomych. Powiedz więc im, że wybrałeś taką drogę – również tym, z którymi niedawno pracowałeś. Prawdopodobieństwo, że ktoś ze znajomych twoich znajomych szuka usług, które ty właśnie proponujesz, jest naprawdę spore. Uważaj tylko, by nie być w tym nachalnym – to bardzo zraża potencjalnych klientów.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

1 komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!