Jak spisać umowę z ukraińskim pracownikiem – 5 praktycznych porad

utworzone przez | Paź 3, 2018

Jak umowa, to tylko sformalizowana – ta zasada tyczy się też zatrudniania pracowników z Ukrainy czy Białorusi. O czym należy zawsze pamiętać, przygotowując taki dokument? Oto pięć praktycznych porad, o których warto pamiętać.

1. Umowa z Ukraińcem. Warto spisać wszystko – łącznie z tym, jeśli pokrywa się koszty mieszkania

Warto sformalizować wszystkie aspekty planowanej współpracy, nie tylko te dotyczące obowiązków służbowych. Na przykład jeśli chodzi o pracowników sezonowych (choć nie tylko) często polscy pracodawcy opłacają Ukraińcom mieszkanie, nierzadko ta opłata jest potrącana potem z pensji. Warto takie zasady oczywiście spisać – niekoniecznie w ramach umowy o pracę, ale np. jako aneks. Takie sformalizowanie umowy może pomóc uniknąć potem wielu nieporozumień.

2. Razem z umową, trzeba skopiować niezbędne dokumenty

Każdy przedsiębiorca musi na przykład dysponować kopiami dokumentów pobytowych pracowników z zagranicy. Przy podpisywaniu umowy warto więc zrobić takie kopie – będą one niezbędne na przykład na wypadek kontroli.

3. Tłumaczenie umowy to podstawa

Przepisy nie precyzują w jakim języku powinny być sporządzane umowy z cudzoziemcami. Warto jednak przetłumaczyć umowę na język ojczysty pracownika – i podpisać potem umowy we wszystkich językach. Aby uniknąć potem wszelkich kłopotów co do ważności takiego dokumentu, najlepiej tłumaczenie zlecić tłumaczowi przysięgłego. Teoretycznie możliwe jest zrezygnowanie z takiego tłumaczenia, na przykład jeśli pracownik władza językiem polskim na bardzo dobrym poziomie. Jednak nawet w takich sytuacjach eksperci zalecają, by jednak dokument przetłumaczyć. Dzięki temu można uniknąć wszelkich wątpliwości czy niedopowiedzeń. Zespół Jobtoperson może tu pomóc – organizuje zarówno tłumaczenia przysięgłe, jak i zwykłe.

4. Zasady BHP, jak i wewnętrzne regulaminy też muszą być zrozumiałe dla pracownika

Jeśli pracownik z Białorusi, Ukrainy czy też innego kraju nie zna polskiego na bardzo dobrym poziomie, to trudno od niego wymagać, aby zrozumiał bardzo skomplikowane i napisane specjalistycznym językiem kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatem i te dokumenty powinny być przetłumaczone na język ojczysty takiego pracownika. Ale to nie wszystko – w końcu wiele firm wymaga wraz z podpisaniem umowy o pracę podpisania wewnętrznych dokumentów. Może to być jakiś firmowy regulamin, ale i np. układ zbiorowy w dużym zakładzie. I takie rzeczy też trzeba jak najbardziej przetłumaczyć. Wiele zakładów czy firm w ogóle nie wymaga od Ukraińców czy Białorusinów, by z takimi przepisami się zapoznali. Nie jest to jednak dobra droga. Po pierwsze – trudno przecież od pracownika wymagać stosowania się do regulaminów, jak nie mógł ich poznać. Po drugie – taka firma może być łatwo oskarżona o dyskryminację pracowników spoza Polski.

5. Jak zatrudnić Ukraińca, jeśli się nie ma działalności gospodarczej?

Nie tylko firmy chcą zatrudniać obcokrajowców, ale często robią to również osoby prywatne. I mają do tego pełne prawo. Osoba prywatna musi tylko złożyć do urzędu pracy odpowiednie oświadczenie lub wniosek o zezwolenie na pracę. Na podstawie takiego oświadczenia obcokrajowiec może wykonywać pracę maksymalnie przez 6 miesięcy. Oczywiście i tutaj trzeba taką współpracę sformalizować, a osoba zatrudniająca też powinna skserować wszystkie dokumenty pobytowe. Jeżeli praca dotyczy na przykład prostych prac porządkowych to nie zawsze konieczne jest tłumaczenie takich umów z tłumaczem przysięgłym, jak to jest niezbędne w przypadku umowy o pracę. Sytuacja może być jednak inna jeśli dotyczy na przykład doradztwa, opieki nad dziećmi czy też nauki.

Potrzebujesz pomocy? Zwróć się do nas i napisz na help@jobtoperson.com. Organizujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i przysięgłe.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!