Zostałeś freelancerem? Zobacz jak nie dać się oszukać!

utworzone przez | Wrz 30, 2018

Bycie swoim „żeglarzem, sterem i okrętem” może być ciekawe i niezwykle fascynujące, ale również można trafić na wiele raf. Jedną z nich mogą być z pewnością nieuczciwi zleceniodawcy. Jak się przed nimi najlepiej chronić?

Pracuj dla ludzi, których znasz

Zanim zaczniesz się promować i szukać zleceń, warto się upewnić, czy może nie ma popytu na usługi wśród ludzi, których znasz. Tak łatwiej pozyskiwać prace, ale też ryzyko tego, że zostaniesz oszukany, bardzo spada.

Pytaj o opinie innych współpracowników

 Ktoś oferuje ci ciekawe, ale bardzo czasochłonne zlecenie? Dowiedz się, jak ten zleceniodawca zachowywał się wobec innych freelancerów. Jak to zrobić? Możesz po prostu poprosić zleceniodawcę o kontakt do takich osób. Jeśli udzieli ci do nich namiary, to będzie już dobry sygnał. Jeśli z nimi porozmawiasz i opinia będzie dobra – to istnieje spora szansa, że i ty będziesz zadowolony.

Podpisuj umowy

 Choć może być to zaskakujące, to ciągle wielu freelancerów godzi się wykonywać pracę bez podpisania umowy. Boją się na przykład, że takie żądanie może zdenerwować zleceniodawcę, albo zwyczajnie nie chcą tracić czasu na wypełnianie papierów. Tymczasem jest to najlepsze zabezpieczenie swoich interesów. Dodatkowo, będziemy mieli spisane wszystko, czego żąda od nas nasz klient. A to może pomóc uniknąć wielu niejasności.

Sprawdzaj zleceniodawcę

Czasem wystarczy poświęcić kilka minut, by rozwiać wątpliwości. Wystarczy czasem wpisać nazwę firmy w wyszukiwarce. Jeżeli znajdziemy wiele negatywnych informacji na jej temat, to być może jest to sygnał, że może warto jeszcze raz przemyśleć taką współpracę.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!