Co może emigrant – czyli jakie prawa daje pracownikom spoza kraju polski kodeks pracy

utworzone przez | Sie 30, 2018

Czy Ukrainiec czy Białorusin, którzy dostali pozwolenie na pracę w Polsce ma te same prawa, co Polak? Czy jeśli dojdzie do konfliktu prawnego pomiędzy emigrantem a jego polskim pracodawcą, to do jakiego sądu trzeba się będzie udać? Te pytania są coraz częściej zadawane przez polskie firmy. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Co może emigrant. Czy trzeba płacić na niego składki?

Do najczęściej zadawanych przez przedsiębiorców pytań należy to, czy za pracownika z Ukrainy czy Białorusi polski pracodawca też musi odprowadzać składki ZUS. Najkrótsza odpowiedź brzmi, że polskie prawo nie rozróżnia składek dla emigrantów od składek dla Polaków, zatem składki są identyczne. Inaczej może to wyglądać, gdy praca nie jest stała albo zatrudnia się osobę studiującą stacjonarnie na polskich uczelniach.

Pracowników z Ukrainy obowiązują też dokładnie te same prawa i obowiązki, co pracowników z Polski. Emigranci mogą zatem się sądzić ze swoimi pracodawcami przed właściwymi sądami dla miejsca pracy lub zamieszkania. Takich spraw jest zresztą coraz więcej – dotyczą najczęściej wypadków w pracy, ale też np. bezpłatnych nadgodzin.

Pracownik z Ukrainy też się może zwolnić

Oczywiście polskie prawo daje możliwość zarówno zwolnienia pracownika z Ukrainy, jak i Ukraińcowi zwolnienia się z pracy. Sprawa się jednak komplikuje, gdy pozwolenie na pracę dla takiego pracownika się kończy, a firma nie ma zamiaru kontynuować z nim współpracy. Wielu przedsiębiorców myśli, że wystarczy w takim przypadku po prostu poczekać aż pozwolenie na pracę straci ważność i nie trzeba tu nic robić. Jednak przepisy nie wiążą bezpośrednio umowy na pracę (a zwłaszcza umowy na czas nieokreślony) z pozwoleniem na pracę. Polski pracodawca też oczywiście nie ma obowiązku występować do urzędu o przedłużenie pozwolenia na pracę. Jeśli jednak intencją firmy jest zaprzestanie kontynuowania współpracy z taką osobą, to najlepiej złożyć jej wypowiedzenie albo dążyć do rozwiązania za porozumieniem stron.

W sprawie wypowiedzenia pracy Ukraińcowi, pracodawca ma dokładnie takie same obowiązki jak wobec Polaka – trzeba więc przedstawić okoliczności i przyczyny wypowiedzenia. Eksperci radzą też pracodawcom, by nie wiązać zbliżającego się terminu pozwolenia ze zwolnieniem – mogą się tu pojawić zarzuty o dyskryminację.

Co może emigrant. Ukrainiec ma prawo do zakwaterowania

Zezwolenie na pracę sezonową jest dużo łatwiejsze do uzyskania dla pracodawcy niż na przykład pozwolenie na stałą pracę. Aby w ogóle uzyskać takie pozwolenie, Ukrainiec musi mieć adres zakwaterowania. Nie zawsze oznacza to, że to pracodawca musi zapewnić swojemu pracownikowi takie lokum. Jednak w wielu przypadkach właśnie tak to wygląda, gdyż poszukiwanie mieszkania na własną rękę jest dość kłopotliwe dla osób, które przyjeżdżają do Polski na jedynie określony czas. Jeśli się zapewnia Ukraińcowi czy Białorusinowi kwaterę, to oczywiście warto spisać w tej sprawie specjalną umowę i na przykład odliczać koszty mieszkania od wynagrodzenia.

Ukrainiec może pobierać w Polsce emeryturę, a nawet 500+

Ukraińcy mogą wypracować w Polsce, dzięki odpowiednim umowom pomiędzy oboma krajami, emeryturę z ZUS. Wystarczy przepracować nawet kilka miesięcy, by móc się starać o polską emeryturę. Warunkiem do otrzymania świadczeń jest jednak mieszkanie na terenie Polski.

Emigranci z przynajmniej dwójką dzieci mają również prawo do 500+. Szacuje się, że obecnie świadczenie wypłacane jest na ok. 7 tysięcy ukraińskich dzieci.

Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek dodatkowych porad, to zapraszamy do kontaktu. Wystarczy napisać do nas na help@jobtoperson.com, a nasz zespół pracowników chętnie zajmie się sprawą i profesjonalnie doradzi.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!