Zatrudnienie Ukraińca w 10 krokach. Co musi zrobić przedsiębiorca?

utworzone przez | Sie 7, 2018

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców szuka pracowników spoza Polski. O ile zatrudnienie obywatela któregoś z unijnych krajów bardzo skomplikowane nie jest, to już jeśli chodzi innych pracowników, sprawy są znacznie trudniejsze. Co trzeba zrobić by zatrudnić na przykład Ukraińca czy Białorusina? Oto 10 kroków, które musi wykonać przedsiębiorca.

1. Trzeba zadbać, by potencjalny pracownik miał tytuł pobytowy

Bez tego cudzoziemca spoza krajów UE zatrudnić nie można. Bez tytułu pobytowego Ukrainiec czy Białorusin nie może w Polsce podjąć pracy. O dokument powinien się postarać sam potencjalny pracownik, choć oczywiście pracodawca może mu pomóc. Pracodawca może skorzystać z usług zespołu Jobtoperson lub wykwalifikowanego prawnika.

2. Wybranie typu zatrudnienia dla cudzoziemca

To, niestety, etap w którym na przedsiębiorcę czeka sporo formalności. Swoją specyfikę ma na przykład zatrudnienie Ukraińca w zarządzie lub jako prokurenta. Wtedy trzeba wykazać, że cudzoziemiec wykazuje odpowiednie dochody oraz że będzie kreował miejsca pracy. Jeśli zamierza się jednak po prostu zatrudnić Ukraińca w polskiej firmie, to trzeba najpierw udać się do starosty i zapytać się o to, jak wygląda lokalny rynek pracy. Potem niezbędne jest złożenie oferty w urzędzie pracy. Jeśli nikt się do niej nie zgłosi, droga do zatrudnienia obcokrajowca jest otwarta. Prostsze jest zatrudnienie Ukraińca do pracy sezonowej. Wtedy po przyjeździe cudzoziemca pracodawca musi po prostu złożyć wniosek do urzędu, ale nie musi już informować starosty.

3. Następny krok to uzyskanie zezwolenia

To już moment, w którym działać musi przedsiębiorca. W zależności od charakteru oferowanej pracy, może złożyć w urzędzie wojewódzkim zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, zezwolenie na pracę sezonową lub wpis do ewidencji oświadczeń o powierzaniu pracy cudzoziemcowi. Wniosek o zatrudnienie Ukraińca trzeba złożyć na 30 dni przed planowanym zatrudnieniem. Niestety, pracodawcy muszą obecnie liczyć się tu z opóźnieniami, zwłaszcza w dużych miastach. Mogą one trwać nawet kilka miesięcy.

4. Po uzyskaniu zgody można już podpisywać umowę

Oczywiście umowa musi być odpowiednio przetłumaczona na ukraiński czy też białoruski jeszcze przed tym, zanim zostanie podpisana przez obie strony.

5. Trzeba koniecznie skopiować dokumenty pobytowe

Przedsiębiorca musi dysponować kopiami dokumentów pobytowych swoich pracowników, więc warto zawczasu o to zadbać.

6. Kolejny krok to zgłoszenie cudzoziemca do ubezpieczenia społecznego

Nieważne z jakiego kraju pochodzi cudzoziemiec, go również trzeba ubezpieczyć w ZUS. Wyjątkiem są sytuacje, gdy Ukraińca czy Białorusina zatrudnia polska firma, ale aby wysłać go do pracy w innym kraju. Jeśli natomiast cudzoziemiec pracuje na terenie Polski, to jego ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne wygląda dokładnie tak, jak ubezpieczenie każdego Polaka.

7. Oświadczenie o podjęciu, lub niepodjęciu, pracy
Zgłoszenie pracownika do ZUS to jednak nie koniec formalności. Trzeba jeszcze wysłać jedno pismo do powiatowego urzędu pracy – o tym, że pracownik podjął pracę. Pismo powinno wyjść najpóźniej w dniu podjęcia pracy. Jeśli pracownik jednak ostatecznie pracy nie podejmie, to też trzeba urząd o tym poinformować. Na to jednak pracodawca ma siedem dni.

8. To (na razie) tyle formalności. Można wdrażać pracownika w obowiązki

Choć urzędowa droga na tym etapie się kończy, to jest ciągle wiele rzeczy, o których trzeba pamiętać. Trzeba wdrożyć pracownika we wszystkie obowiązki, pokazać mu jak działa firma. Nie można zapominać o szkoleniu BHP, które musi się odbywać w sposób zrozumiały dla cudzoziemca. Oznacza to, że czasem takie szkolenia muszą się odbyć po rosyjsku, białorusku czy ukraińsku.

9. W pracownika warto inwestować

Biorąc pod uwagę, że aby zatrudnić cudzoziemca trzeba przejść przez sporo formalności, a rynek pracy jest bardzo trudny dla pracodawców, warto w Ukraińca czy Białorusina inwestować. Kursy (także te językowe) czy szkolenia oczywiście obowiązkowe nie są – ale mogą związać dobrze rokującego pracownika z firmą na lata.

10. Zatrudnienie Ukraińca. Po trzech latach o pozwolenie trzeba się starać jeszcze raz…

Gdy miną trzy lata (nie tyczy się to pracowników sezonowych), a chce się ciągle pracować z tą samą osobą, trzeba składać kolejny wniosek do urzędu wojewódzkiego. Teoretycznie po tych 3 latach uzyskanie pozwolenia powinno być łatwiejsze, choć oczywiście trzeba i tak się przygotować na procedurę administracyjną, w której przedstawić będzie trzeba wszystkie dokumenty (umowy czy zaświadczenia o kwalifikacjach).

Jeśli ta procedura wydaje się skomplikowana lub brak ci po prostu czasu, skontaktuj się z Jobtoperson! Nasi eksperci zapewnią wsparcie prawne oraz przygotują dokumenty. Wystarczy napisać na help@jobtoperson.com!

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

1 komentarz

  1. malychabusinessfinance.com

    Solidna dawka informacji dla przedsiębiorców. W przejrzysty sposób przedstawiono tu informację o tym ile urzędowo-papierowych czynności taką osobę czeka.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!