Które branże mogą liczyć na największe podwyżki w 2018?

utworzone przez | Lip 26, 2018

Niektórzy analitycy przewidują, że rok 2018 będzie rokiem podwyżek – nawet takich dwucyfrowych. Eksperci z City Handlowego przewidują, że wzrosty w sektorze przedsiębiorstw mają wynieść nawet 7-8 % w stosunku rok do roku. Kto może dostać najwięcej.

Gospodarka rośnie, to rosną też pensje

 

PKB rośnie w Polsce w całkiem zadowalającym tempie, bezrobocie jest niewielkie, a płace w kraju ciągle odstają pod względem tych z innych unijnych krajów. To może oznaczać dla pracowników tylko jedno – idą podwyżki. Kto może najbardziej na nie liczyć w 2018 roku? Zdaniem analityków City Handlowego, na nawet dwucyfrowe podwyżki mogą liczyć pracownicy takich sektorów, jak hotelarstwo, handel czy budownictwo. W tej ostatniej branży i tak pensje do małych nie należą. Na przykład wykwalifikowany murarz może zarobić 4,5 tysiąca złotych, a kierownik budowy – nawet ponad 10 tysięcy złotych. Po solidnych podwyżkach, praca w sektorze może być już naprawdę bardzo atrakcyjna. A dobry stan gospodarki sprawia, że buduje się sporo, więc zapotrzebowanie na budowlańców rośnie. Dodatkowo, od wielu lat budowlańcy wyjeżdżali za granicę, aż w Polsce zaczęło ich wyraźnie brakować. Dlatego ci, którzy zostali, mogą bardziej dyktować warunki. W kraju powstaje sporo hoteli, także tych luksusowych, więc i popyt na pracowników w tym sektorze rośnie. Według danych firmy Walter Herz, w Polsce jest obecnie nieco ponad 2,7 tysiąca obiektów hotelowych, a tylko w 2016 przybyło ich 106. W 2017 i 2018 trend prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej widoczny. A skąd wielkie podwyżki dla handlowców? Cóż, ich pensje są zwykle mocno związane z wynikami. Te natomiast rosną przez kondycję gospodarki, więc i w portfelach handlowców i sprzedawców jest coraz więcej pieniędzy. Zarobki w handlu jednak zapewne pozostają mocno uzależnione od wielkości firmy. Z danych Pracuj.pl wynika na przykład, że w firmach zatrudniających do 10 osób, specjalista ds. handlu zarabia średnio 2,9 tysiąca zł. Lecz w dużych i średnich firmach zarobki wynoszą pomiędzy 4,1 a 4,3 tysiąca zł.

 

A co z branżą IT?

 

Można było się przyzwyczaić, że płace pracowników sektora nowoczesnych technologii rosną najdynamiczniej. Wiele wskazuje jednak, że w 2018 nie dostaną takich podwyżek, jak chociażby budowlańcy – przynajmniej w ujęciu procentowym. Powód jest prosty – i tak zarabiają oni już naprawdę dużo, a nierzadko ich pensje są podobne, co w przypadku ich kolegów z zachodu. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak na rok 2017, specjalista IT z dużym doświadczeniem może liczyć nawet na 14 tysięcy złotych pensji brutto, a nawet ci początkujący specjaliści IT zarabiają około 5 tysięcy. Ponadto, na tym rynku coraz bardziej liczą się unikalne umiejętności. Jeśli ktoś je posiada – to pewnie nie będzie miał problemów w firmie IT z uzyskaniem solidnej podwyżki. I tak według Sedlak & Sedlak, zarobki programistów aplikacji mobilnych zaczynają się od 8 tysięcy, a kończą na ponad 13 tysiącach.

 

Kto nie ma powodów do radości?

 

Poza na przykład pracownikami służb mundurowych, generalnie podwyżek nie powinni się spodziewać pracownicy budżetówki. Tu pensje są zamrożone, i to od dłuższego czasu pozostaje bez zmian. Chociaż pracownicy służby więziennej, wojska, policji czy staży pożarnej mogą liczyć na wyższe pensje w 2018, to generalnie budżet jest przeciążony wyższymi emeryturami oraz programami socjalnymi, więc trudno o optymizm wobec większości tych, którym pensje wypłaca państwo. Ciągle też nie wiadomo, jak do końca będą w 2018 roku wyglądać pensje lekarzy, a zwłaszcza lekarzy-rezydentów. Wygląda jednak na to, że na przykład pielęgniarkom oraz ratownikom medycznym pensje zostaną zwiększone o około 400 złotych. 1 września 2018 roku 5-procentową podwyżkę mają też dostać niektórzy nauczyciele.

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!