Dlaczego warto zostać freelancerem?

utworzone przez | Lip 2, 2018

Badania pokazują jasno – w Polsce wolne zawody uprawia ciągle mało osób, a jeśli już ktoś decyduje się przejść na freelancing, to mieszkańcy Warszawy i innych dużych miast. A szkoda, bo ciekawa forma pracy albo etap kariery, który warto przejść. Dlaczego? Oto kilka powodów.

1. Bardziej się skupisz na tym, na czym się znasz

Praca w korporacji albo mniejszej firmie oznacza codzienne zmagania się z tym, co jest w gruncie rzeczy niepotrzebne – wielogodzinne spotkania, firmowe plotki, wypełnianie różnych druków czy sprawozdań… Oczywiście nie jest tak, że będąc na swoim biurokracja zupełnie nas ominie. Ale możemy być pewni, że znacząco się dla nas zmniejszy.

2. Możemy pracować skąd chcemy

Większość typowo freelancerskich prac, takich jak tworzenie grafik, praca w social media, reklamie, dziennikarstwo, programowanie czy copywriting można wykonywać samemu przed komputerem. Daje to olbrzymią wolność. Chcesz pracować nad morzem? Nie ma problemu? W górach? Również. A może jesteś najbardziej wydajny, jeśli pracujesz nad kawą latte w swojej ulubionej kawiarni? Na to wszystko właśnie pozwoli ci praca na swoim!

3. Łatwiej pogodzić pozazawodowe obowiązki

Czasem naprawdę trudno pogodzić pracę na etacie z chociażby obowiązkami rodzinnymi. Tymczasem będąc na freelansie łatwiej tak skomponować swój kalendarz, by odwieźć dzieci do przedszkola czy odwiedzić rodziców. Łatwiej też tak ułożyć dzień, by mieć chwilę na swoje pasje.

4. Stawki są coraz lepsze

Motywacja finansowa jest ciągle stosunkowo rzadko głównym motywem do przejścia na freelance. Mało tego – od początku na podobne lub większe – stawki co na etacie mogą liczyć głównie osoby z już wyrobionymi nazwiskami. Większość osób natomiast może zarabiać na początku nieco mniej na swoim niż w korporacji. Jednak stawki na tym rynku tak szybko rosną, że zdarza się, że już po kilku tygodniach można dobić poziomu ze starej pensji.

5. Łatwiej zbudować swoje portfolio

Freelancing wcale nie musi być miejscem docelowym w naszej karierze, może być natomiast ciekawym etapem. W jego czasie możemy zbudować na przykład sensowne portfolio – zwłaszcza jeśli trafimy na ciekawe i prestiżowe projekty. A dla wielu pracodawców udany etap freelancingu to świetny argument za przyjęciem takiego kandydata na ważne i odpowiedzialne stanowisko.

6. Na freelance nie ma bezpłatnych nadgodzin!

Jest projekt, trzeba zostać – nawet jak nadgodziny nie będą opłacone – zna to sporo osób, które pracowały w korporacjach. Ale na freelansie pracujesz tylko tyle, za ile ci zapłacą. Więc problem nadgodzin automatycznie znika!

 

Job To Person

Job To Person

Portal z ogłoszeniami o pracę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak powinno wyglądać idealne ogłoszenie o pracę?

Rekruterzy i HR-owcy często narzekają, że na ogłoszenia o pracę odpowiadają osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Czy to wina wyłącznie kandydatów? Również sami rekruterzy mogą zadbać, by ogłoszenie trafiło tylko osób, do których...

czytaj dalej

Szukasz rzetelnego pracownika lub poszukujesz pracy / zlecenia?

Sprawdź ofertę ogłoszeń online na naszym portalu Jobtoperson!